Proč včelí / květový pyl? Jak to funguje?

Pravidelné užívání pylu po malých dávkách snižuje citlivost k alergizujícím složkám a imunitní systém si zároveň díky každodennímu kontaktu s malým množstvím pylu začíná vytvářet protilátky. Až se s ním pak v hlavní pylové sezoně setká, už ví, s kým má tu čest a jak na něj.

Kdy začít?

jaro je nejvhodnější měsíc pro prevenci pylových alergií. Rostliny, po kterých začínáte kýchat, už totiž odkvetly. Proto nasaďte pylovou kúru a dopřejte tak tělu přírodní vakcínu, aby si mohlo začít vyrábět protilátky a připravilo vás na hlavní pylovou sezónu.

Užívání včelího pylu zmírňuje projevy alergií

Včelí pyl napomáhá v prevenci kýchání, sekrece z nosu a dalších symptomů sezónních alergií. Funguje jako přírodní vakcína. Když ho pravidelně užíváte v malých dávkách, snižuje citlivost k alergizujícím složkám. Imunitní systém těla si totiž při každodenním kontaktu s malým množstvím pylu začne vyrábět protilátky. Když se pak v hlavní pylové sezóně s alergenem setká, už ví, jak na něj.

Pyl užívejte mimo pylovou sezónu

Pylovou kúru provádějte dvakrát ročně v období, kdy se v přírodě nevyskytuje pyl. Imunitní systém totiž nemusí zároveň řešit respirační alergie. Včelí pyl si dopřejte ideálně v listopadu a poté na přelomu února a března. Celá procedura zabere 30 dní. Pyl užíváte po zrníčkách (tzv. rouskách). Každý den si několik zrníček přidáte, až se dostanete na 1 až 2 lžičky. Včelí pyl zapijete notným množstvím čisté neperlivé vody.

Včelí pyl pomůže s hubnutím a zpomalí stárnutí

Mimo zmírnění projevů alergií a senné rýmy se včelí pyl využívá k posílení obranyschopnosti organismu, zlepšení fyzické výkonnosti a léčbě prostaty. Zpomaluje stárnutí, pomáhá s hubnutím a má antibakteriální účinky. Dejte si dvě lžičky přírodní medicíny denně a na jaře pocítíte rozdíl.Včelí pyl pochází i z rostlin, na které jste alergičtí
Včelky sbírají pyl z nejrůznějších druhů rostlin. Často jsou mezi nimi i ty, které vyvolávají alergické reakce a nepříjemné kýchání. Když včely nasbírají větší množství pylu, stlačí ho do pevných kuliček tzv. rousků a uloží do plástů. Odtud se poté může vyjmout a použít jako pyl perga. Neužíváte tak žádný chemický koncentrát, ale pestrou sbírku pylů z českých luhů a hájů.

 

Jak využít ještě více z včelího pylu? Nechte ho nakvasit!

Nakvašený pyl: nakvašený pyl uchovávejte buď ve chladné spíži a nebo v lednici. Na zažívací potíže Vám postačí 3 lžičky nejlépe půl hodiny před jídlem.

Návod na nakvašení pylu je hezky popsán zde:

Pokud jde o pyl rouskovaný, tak pro jeho co nejlepší stravitelnost je dobré ho nechat nakvasit. Asi 40 ml převařené vody smíchejte s 25 g medu a 100 g pylu. Řádně promíchejte, dejte do skleniček a nechejte 3 dny v otevřené sklenici při pokojové teplotě.
Pyl se dá jíst i v rouscích bez nakvašení, ale větší účinnost má když nakvasí.
Pyl nezapíjejte ničím s teplotou nad 40°C- zničil byste v něm obsažené enzymy.

Jak včelí pyl užívat?

Preventivně se užívá 1-3 lžičky denně, pokud byste však trpěl přímo nějakým onemocněním, tak mě prosím napište a já Vám poradím přesné dávkování.
Pokud jde o pyl perga, tak s tím už se nic dělat nemusí- ten už prošel procesem kvašení přímo v buňce v úlu, kdy včely vrství rousky do buněk a hlavami je dusají. Mezi jednotlivé vrstvy dávají med a výměšky svých žláz. V takto ošetřeném pylu nastává mléčné kvašení, popraská obal pylového zrnka.

Pyl prosím užívejte opatrně – pro začátek třeba jen 1/4 lžičky a postupně dávku zvyšujte.

Kde včelí pyl koupit?

Určitě doporučujeme kupovat český květový pyl, jedině tak bude zdraví prospěšný, jde o pyly rostlin, které jsou kolem vás, proto pokud budete mít květový pyl ze Španělska, těžko můžete očekávat stejné zdravotní přínosy, když tam nebudou obsažené české pylové částice.

Nejlepší je najít si nejbližšího včelaře a zjistit, jestli od něj lze koupit včelí pyl, nebo můžeme doporučit Rodinnou firmu Pleva, která má velmi kvalitní produkty:

Včelí pyl rouskovaný

Včelí pyl perga = včelí chléb

Kde získat více informací?

Zajímavý článek nejen o zpracování včelího pylu: Vše o pylu: jak se sbírá, zpracovává a proč je vlastně tak vzácný

Jaké látky obsahuje včelí pyl? Včelí pyl a zdraví – je to přírodní lék s prospěšnými látkami

Jak pyl vzniká a jaké barvy pylu jsou z jakých stromů?:-) Co je to květový pyl?

Jaké má účinky a Co se stane s vaším tělem, pokud budete měsíc jíst 1 lžíci včelího pylu denně

Článek z vyváženého zdraví: 10 důvodů PRO včelí pyl